Sobota,
25 Maja 2019 r.

Imieniny obchodzą:
Epifan, Grzegorz, Imisława,
Maria Magdalena, Urban

Do końca roku zostało 221 dni.
  • Polówka
    Polówka

Uprawa polówki na pniach
Uprawę polówki możemy prowadzić na drewnie topoli i wierzby, a także innych gatunków: wiązu, jasionu i bzu czarnego. Uprawa w warunkach naturalnych polega na zaszczepieniu wiosną pniaków lub karp drzew liściastych grzybnią. Pnie drzew o średnicy 20-50 cm tniemy na odcinki długości 30-40 cm. Drewno powinno być zdrowe. Następnie na pniakach wykonujemy nacięcie szerokości 1-2 cm w połowie ich wysokości i do połowy ich średnicy. W nacięciu umieszczamy grzybnię i zabezpieczamy miejsce szczepienia paskiem folii.

Można także z górnej części pniaka odciąć plaster drewna szerokości 5 cm a następnie grzybnię umieścić na czole pniaka i przykryć odciętym plastrem przybijając go długim gwoździem.

Zaszczepione pniaki umieszcza się w cienistym i wilgotnym miejscu. Grzybnia przerasta drewno w ciągu kilku miesięcy. Po całkowitym przerośnięciu drewna przez grzybnię pniaki zakopujemy w ziemi na 1/3 ich wysokości w cienistym i wilgotnym miejscu, wśród krzewów i traw. Owocniki będziemy zbierać jesienią lub wiosną następnego roku. Plonowanie trwa przez 3-4 lata.

 

Uprawa polówki na trocinach
Uprawa na trocinach polega na ich wzbogaceniu śrutą lub otrębami zbożowymi (20%) oraz nawilżeniu do wilgotności 60-65%. Wilgotne trociny umieszcza się w 1-1,5-litrowych słojach i po zamknięciu poddaje pasteryzacji w temperaturze 90-100oC przez okres 4-6 godzin. Po wychłodzeniu podłoża na górnej jego powierzchni umieszcza się 1-centymetrową warstwę grzybni i słoje przykrywa perforowaną folią. Słoje umieszcza się w miejscu gdzie można utrzymać temperaturę 21-27oC i wilgotność powietrza 85-95%. Przerastanie podłoża grzybnią trwa około miesiąca. Następnie słoje przenosi się do pomieszczenia z dostępem światła i zdejmuje folię. Temperatura powinna wynosić 13-18oC a wilgotność powietrza 90-100%. Do wytworzenia w pełni wykształconych owocników polówka wymaga dostępu światła rozproszonego o natężeniu 200-500 luksów przez 8-10 godzin na dobę. Trzeba jednak ją chronić przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Przy słabym oświetleniu owocniki będą miały barwę jasnej kawy z mlekiem. Plonowanie przebiega w 2 rzutach w odstępie 2-3 tygodniowym.
 

Design Jankes | Powered by Quick.Cms | CMS | TYRMYCEL ® | Odwiedzin: 4345