Sobota,
25 Maja 2019 r.

Imieniny obchodzą:
Epifan, Grzegorz, Imisława,
Maria Magdalena, Urban

Do końca roku zostało 221 dni.
  • Zimówka
    Zimówka

Zimówka występuje w warunkach naturalnych na drewnie martwych lub zamierających drzew liściastych, a niekiedy również iglastych. Często nazywana "grzybem zimowym", ponieważ jej owocniki pojawiają się od października do grudnia. W czasie dużych mrozów owocniki zamarzają i przestają rosnąć, a po ociepleniu wznawiają wzrost. Jeżeli zima jest łagodna, to zimówka owocuje aż do marca, owocniki zimówki występują kępami. Kapelusze mają średnicę 3-6 cm, są barwy żółtej do żółtobrązowej, często z ciemniejszym środkiem. Trzon cienki, długości 4-10 cm, miodowożółty, ciemniejący ku dołowi aż do czarnobrązowego, powierzchnia trzonu pokryta jest gęstymi, krótkimi włoskami, aksamitno-zamszowata, blaszki białe, później żółtawe. Miąższ cienki, żółtawy i delikatny. Od 60 lat uprawiana jest na dużą skalę w Japonii i Chinach. Stała się, swego rodzaju, przemysłem domowym.
Owocniki zimówki zawierają witaminy z grupy B i sole mineralne. Badania wykazały, że posiadają one właściwości antybakteryjne, antysklerotyczne i antynowotworowe.

 


Uprawa na drewnie
Do uprawy zimówki nadaje się drewno drzew liściastych, szczególnie topoli, wierzby, lipy, buku i brzozy. Można także użyć drewna drzew owocowych, Drewno powinno być zdrowe, świeże lub składowane nie dłużej niż 8 miesięcy. Nie może wykazywać obecności innych grzybów w postaci grzybni lub ich owocników, Porażone drewno nie nadaje się do uprawy i najlepiej je spalić. Je¬żeli w czasie składowania wyschło, to możemy je nawilżyć przez zanurzenie w wodzie na kilkanaście godzin. Do uprawy zimówki najlepiej nadają się pnie drzewo średnicy 20-50 cm, które tnie się na odcinki długości 30-40 cm. W zależności od rodzaju posiadanej grzybni szczepienie drewna wykonuje się podobnie jak u boczniaka lub shii-take. Zaszczepione pniaki przechowuje się w stertach w cienistym i wilgotnym miejscu. W czasie wzrostu grzybni trzeba utrzymywać wysoką wilgotność powietrza. Pniaki można okryć gałęziami lub liśćmi, które się okresowo zwilża. Dobrym rozwiązaniem jest okrycie pniaków folią perforowaną. Grzynia zimówki rośnie dobrze nawet w niskich temperaturach i jest odporna na mrozy po wrośnięciu w drewno. Zimówka doskonale nadaje się do uprawy na karpach ściętych drzew. W tym przypadku z górnej części karpy odcinamy plaster drewna o grubości 8-10 cm. Na górną powierzchnię pniaka nakładamy kilkucentymetrową warstwę grzybni i przykrywamy odciętym wcześniej plastrem drewna. Plaster drewna mocno dociskamy i mocujemy, wbijając w je¬go środek długi gwóźdź. Karpę okrywamy folią i przysypuje¬my kilkunastocentymetrową warstwą ziemi lub okrywamy darnią.


Uprawę zimówki można zakładać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Grzybnia przerasta drewno w ciągu kilku miesięcy. Zakładając uprawę wczesną wiosną pierwsze grzyby możemy zbierać już jesienią.


Kiedy grzybnia przerośnie drewno (3-6 miesięcy), pniaki zakopujemy w ziemi na 1/3 ich wysokości. Folię zabezpieczającą miejsce szczepienia usuwamy. Pniaki powinny być ustawione w miejscach cienistych i wilgotnych, najlepiej wśród krzewów i drzew.

 

Design Jankes | Powered by Quick.Cms | CMS | TYRMYCEL ® | Odwiedzin: 4353